Do zobaczenia

Pielgrzymując

8 grudnia 2011 /tłum. ze str. J.Ś. Gyalwang Drukpy www.drukpa.org 

Przygotowując się na nadchodzącą Pad Yatra /duchową pielgrzymkę/, przygotowujemy się także na wspaniałe chwile i nadchodzącą radość. Myśl o byciu blisko natury zawsze wprawia mnie w zachwyt. Spędzamy, czy raczej tracimy wiele naszego czasu wymyślając bezużyteczne wynalazki, które tworzą tak wielki dystans pomiędzy nami a naturą. W rezultacie, aby powrócić do naszej natury, musimy doświadczyć tak wiele bólu. Takie właśnie jest nasze życie, kreujemy problemy, których nie potrzebujemy, a potem tracimy czas, aby je rozwiązać. Robimy rzeczy, wypowiadamy słowa, których potem żałujemy. Dlatego właśnie musimy być zawsze uważni i odpowiedzialni za siebie oraz innych.

Kiedy jesteśmy całkowicie szczerzy i sprzymierzeni z naszą naturą, zyskujemy duchowy wymiar. To jest bardzo naturalny proces. ”Natura” znaczy – wolna od wymyślania, wolna od nonsensów. Większość z nas nie potrafi zbliżyć się do natury poprzez bierne metody, najlepszym sposobem jest pozostawanie w aktywnym kontakcie z naturą. Kiedy nasza stopa dotyka ziemi stwarzamy bezpośredni związek z matką naturą. Dzięki temu związkowi docenimy ją bardziej. Poprzez to docenianie, staniemy się bardziej świadomi zagrożeń dla środowiska naturalnego, tworzonych przez niektórych nas ludzi – z powodu naszej ignorancji i beztroskiego sposobu życia. Jeśli nie dbamy o przyszłe pokolenia – nie o to w tym chodzi. Jeśli nie dbamy o nasze własne życie – nie na tym też to polega. Dbamy jednak, ponieważ wszyscy chcemy żyć w szczęściu i komforcie, pomimo to, wszystko, co robimy zmierza w przeciwnym kierunku. Każdy z nas szuka szczęścia, szuka go nawet mrówka, mała istota także szuka szczęścia. Większość naszych działań odwodzi nas od szczęścia, ponieważ sami oddzielamy się od natury, nie tylko od matki natury, lecz także od naszej własnej natury.

Ja także cieszę się i doceniam wszystkie wygody, których dostarcza nam nowoczesność. Nie powinniśmy jednak tracić łączności z naturą i oddalać się od niej. Dlatego czuję wielka odpowiedzialność za ożywienie tej starej duchowej tradycji Pad Yatra oraz za rozpoczęcie nowej formy Yatra, rowerowej yatra. Powinniśmy być twórczy pozostając związku z matka naturą i naszą własną naturą. Byłaby to tak wielka przyjemność.

Ponieważ pojawiły się zewsząd tak pozytywne reakcje dotyczące organizowania od czasu do czasu grupowych odosobnień, zaakceptowałem prośbę Khamtrula Rinpocze na krótkie odosobnienie w Druk Amitabha Mountain, podobne do tego, które miało miejsce w pazdzierniku, zaraz po Tybetańskim Nowym Roku. Możemy spotkać się w moje urodziny obliczone w/g kalendarza księżycowego, by połączyć się duchowo. Potem możemy kontynuować organizując 2- dniową Rowerową Yatra, poprzedzoną dorocznym Zangchod Boom. Patrz: Schedule

Podczas całego miesiąca Pad Yatra mogę nie mieć możliwości napisania zbyt wiele. Jestem pewien, że wciąż będziecie dostawać wieści o nas przez Facebooka, Twittera i wszystkie kanały komunikacyjnych. Do tych z was, którzy dołączą do nas na różne sposoby, do zobaczenia wkrótce.