Czy jesteście gotowi?

Przygotowanie posiłku

3 grudnia 2011 /tłum. ze strony J.Ś.Gyalwang Drukpy www.drukpa.org

Już za tydzień rozpocznie się nasza następna Eco Pad Yatra z Mumbai do świętej stupy Sanchi. Ponad 400 z nas przybywa teraz grupami do Mumbai. Oczywiście, w odróżnieniu od 2 poprzednich, które miały miejsce w Himalajach, nadchodząca Pad Yatra nie będzie tak trudna i wymagająca - dla ludzi przywykłych do nowoczesnych udogodnień. Jednak, wyzwania pojawiają się zawsze, tak jak wszędzie w życiu. Nawet, jeśli żyjemy w tak zwanym doskonałym otoczeniu, jeśli nie wiemy jak cieszyć się i doceniać, wciąż napotykamy trudności. Na przykład, kiedy podczas poprzednich dwóch pad yatra, szliśmy Himalajami prawie wszyscy obcokrajowcy narzekali na jedzenie, nie mogli pojąć ile wysiłku włożono, aby dostarczyć jedzenie, kucharzy, sprzęty kuchenne wysoko w góry.

W naszym życiu zawsze brakuje zdolności doceniania, dlatego nigdy nie trafiamy na ścieżkę do szczęścia. W samym środku narzekań, czucia się nieszczęśliwym i ciągłego szukania usprawiedliwień, by nie lubić lub być złym na okoliczności i ludzi wokół nas, oczekujemy, że będziemy szczęśliwi. Jeśli nasz umysł szuka jedynie problemów, jak może być szczęśliwy. Byłby to wielki cud, gdybyśmy mogli osiągnąć szczęście w ten sposób. Jeśli umysł jest problematyczny, wtedy mowa oraz działania nie będą łagodne, pomyślne i szczęśliwe.

Jeden z Rinpocze spytał mnie, jak można osiągnąć szybkie i skuteczne oczyszczenie? Powiedziałem, że obecnie najlepszym sposobem jest uczestnictwo w Pad Yatra. Dobre byłoby cokolwiek wykonane z pożyteczną motywacją i zewnętrznym wysiłkiem. Obecnie, z powodu modernizacji i komfortu, naprawdę ciężko znaleźć fizyczny wysiłek w naszym codziennym życiu. Dlatego musimy organizować Pad Yatra, jako jeden z najbardziej skutecznych sposobów oczyszczania naszych negatywnych splamień, szczególnie dla tych ludzi, którzy mają fizyczne możliwości i mentalną siłę, by to robić.

Ponieważ nie ma zbyt wiele trudności w nadchodzącej Pad Yatra, każdy z nas powinien nosić własne rzeczy bez pomagających nam istot ludzkich i zwierząt. Aby powtrzymać narzekania zagranicznych uczestników, związane z rodzajami jedzenia ofiarowanymi przez mnichów i mniszki, obcokrajowcy będą pogrupowani razem i będą sami sobie gotować. Potrawy powinny być jedynie wegetariańskie. Każda grupa będzie miała swój budżet i tym budżetem każdy będzie zarządzał swobodnie i do woli, gotując to, na co ma ochotę. Na Pad Yatra powinien być, co najmniej jakiś rodzaj dyscypliny, zamierzamy odpowiednio rozdysponować budżet. Mnisi i mniszki będą mieli swoje własne grupy i będą gotować swoje własne jedzenie. Sprzęt kuchenny będzie niesiony przez pomocników, a resztę będziemy musieli zrobić sami. Nie możemy doczekać się na te ekscytujące doświadczenia, przynajmniej ja nie mogę doczekać się, aż to się zdarzy.