800 lecie LINII DRUKPA

Wypowiedź Jego Świątobliwości Gyalwang Drukpy z 6 sierpnia 2006.

Pierwszy DrukpaW tych dniach wszystko wydaje się przypominać mi o historii mojej linii. Dokładnie 800 lat temu, ktoś o imieniu Tsangpa Gjare, uznany za tego od którego rozpoczyna się linia moich inkarnacji, w czasie gdy poszukiwał świętego miejsca gdzie mógłby wznieść klasztor zobaczył 9 smoków wzlatujących w niebo. W tym miejscu założył on klasztor Namdruk (Nam znaczy niebo, a druk oznacza smok) i zgodnie z tym pomyślnym wydarzeniem nazwał swoją linię - Dongyu Palden Drukpa (Linia Wspaniałych Nauk Smoków) lub prościej linia Drukpa.

Pomimo że Tsangpa Gjare żył tylko 51 lat, dokonał wiele w Namdruk i miał wielu uczniów. Pod jego kierunkiem wiele osób stało się oświeconymi i osiągnęło Stan Buddhy. Jest zapisane w tekstach, że Tsangpa Gjare miał ponad 4000 zaawansowanych uczniów którzy byli w stanie prowadzić innych do pełnego wyzwolenia, a nawet wyzwalać innych jedynie poprzez samo pstryknięcie palcami.

Uświadomiłem to sobie całkiem niedawno. Myślę że byłoby bardzo miło gdyby moi przyjaciele i studenci, a zwłaszcza organizacje, stowarzyszenia i ośrodki mogli wspólnie obchodzić to szczególne wydarzenie, nie tylko w tym roku lecz przez najbliższe 10 lat. Zwłaszcza w tym roku, ponieważ jest to dokładnie 800 lat od założenia linii Drukpa. Proszę ośrodki i organizacje związane z naszą linią o organizowanie uroczystości w wybranej formie i czasie w ciągu tego roku, jako duchowe wsparcie i przypomnienie naszego drogocennego dziedzictwa.

Od teraz przez conajmniej 10 lat chciałbym skupić wszystkie moje działania i całą energię na tych osiemsetnych urodzinach mojej linii. To przypomnienie będzie przynosić wspaniały pożytek i błogosławieństwo każdej osobie, która zaangażuje się w to fizycznie i duchowo.

"Linia Drukpa - obchody 800 lecia dziedzictwa" tak chciałbym określić temat naszych uroczystości. Cieszę się na udział tych wszystkich, którzy troszczą się i podążają za linią Smoków.

I byłbym zapomniał, poprosiłem Druk Foundation z Hong Kongu o zorganizowanie przyjęcia osiemsetnych urodzin naszej linii 8 listopada. Również poprosiłem Lamę Ngawanga o włączenie wielkich uroczystości w czasie trwania odosobnienia Nyndro w Druk Amitaba Mountain 15 listopada (jest to rocznica Tsangpa Gjare). Będzie to miła sposobność dla moich przyjaciół i uczniów zgromadzić się i wspólnie świętować osiemsetlecie założenia duchowej tradycji.